Huset
Fristående hus byggt i stomme av trä på torpargrund. Locklistpanel på fasaden runt om, och plåt på taket. Kök och badrum renoverat till bra skick; plankgolven fina. Detsamma gäller garaget som är nästan lika stort till ytan sett, men som har ett isolerat gästrum i änden ner mot sjön Bunn. Tomten mäter hela 2800 kvadrat och går hela vägen ner till vägen. Bygglov kan säkert beviljas för att ersätta det ena eller det andra huset, eller för ett nybygge. Egen djupborrad brunn som delas med närmaste grannen. Servitut finns för att nyttja en del av grannens strandtomt nedanför vägen.
Hallen
Du stiger in mitt i huset med alla rummen omkring dig. Badrum rätt fram, kök och matsal till höger, vardagsrum till vänster och sovrummet där bakom. Plankgolv innanför dörren som fortsätter både till höger och vänster i dessa rum. Original innebär att det är från husets byggår 1988. Om du vill bygga till ett trädäck på framsidan så är det dörren här som blir din terrassdörr, om du inte låter ett av fönstren vid köket växa till en dörr, vilket är fullt möjligt.
Citat 1
"Stranden nedanför vägen tillhör det stora gula huset på Bunnström 85, men det finns ett servitut så nr 84 får lov att nyttja en del och även ha brygga och båt."
"Stranden nedanför vägen tillhör det stora gula huset på Bunnström 85, men det finns ett servitut så nr 84 får lov att nyttja en del och även ha brygga och båt."
Köket och matplatsen
Alla hems naturliga samlingspunkt är såklart köket, och så torde det bli även i detta hus. Husets största rum med fönster både mot trädgården och mot utsikten. Köket funktionellt och fräscht med arbetsytorna samlade utmed långväggen. Renoverat och uppdaterat sedan huset byggdes. Här finns plats att ha både matbord och soffa om du vill disponera dagens vardagsrum som ett andra sovrum. Plankgolvet i fint skick. Vill du bygga ett trädäck runt huset så är det ett av fönstren här som kan växa till dörr ut.
Vardagsrummet
Den som bor i huset just nu har rummet direkt in till vänster från hallen som sitt vardagsrum med tv och musiklyssning. Fönstret vetter mot sydost och med sjöutsikt. Men huset kan disponeras på många sätt; rummet där köket finns kan utan problem funka med både matbord och soffa om du inte envisas med att köpa största varianterna av bådadera.
Citat 2
"Det går alldeles utmärkt att bo här året om, huset är välisolerat och hålls enkelt uppvärmt med hjälp av den nya luftvärmepumpen."
"Det går alldeles utmärkt att bo här året om, huset är välisolerat och hålls enkelt uppvärmt med hjälp av den nya luftvärmepumpen."
Sovrummet
Ditt naturliga sovrum ligger i husets svalaste hörn, och med egen dörr ut på västra gaveln om du behöver komma ut snabbt. Här borde det få plats en dubbelsäng vid behov om du håller dig till 160-180 cm. Plankgolvet fint. Rummet som är vardagsrum idag, skulle också kunna brukas som sovrum vid behov.
Badrummet
Väldigt trevligt badrum, renoverat och expanderat för inte så länge sedan. Husets värmepanna stod tidigare i rummet intill men är nu integrerad i badrummet så att rummet intill frigörs till enkom sovrum. Pannan är en elpatron som också värmer elementen. Men husets viktigaste värmekälla är luftvärmepumpen i vardagsrummet.
Citat 3
"Tomten är ju onekligen väl tilltagen i storleken och om man hade ett seriöst odlingsintresse skulle man säkert kunna bli mer eller mindre självförsörjande på en hel del."
"Tomten är ju onekligen väl tilltagen i storleken och om man hade ett seriöst odlingsintresse skulle man säkert kunna bli mer eller mindre självförsörjande på en hel del."
Garaget
Garaget ligger en bit från huset och i 90-graders vinkel. Du kan så klart köra ända fram till huset om du har tungt att bära. Garaget innebär väldigt mycket biyta för allehanda prylar som hör landet och ett rikt friluftsliv till. Eller varför inte en liten verkstadsdel om du väljer att låta bilen stå ute nästa vinter i stället. I den andra gaveln av garaget finns ett isolerat gästrum med bästa utsikten. Även förvaring under huset i denna änden.
Trädgården
En till största delen helt öppen trädgård som mäter hela 2800 kvadrat. En del enstaka träd finns, och en tuktad häck utmed staketet ned mot vattnet och vägen. För dig som vill odla är det fritt fram, du bör kunna bli självförsörjande på både det ena och det andra här. Tomtens sluttning vetter mot söder så det är utmärkt solvinkel för att få fart på näringsämnen och klorofyll.
Planritning