Logotyp

Söder

Gröna Gatan 32A

Alla bilder
Västerbalkong

Frispark mot grönskan

Torpa har sin gröna sida på västra sidan av Klostergatan, och det är nog ingen slump att gatan heter Gröna gatan. För i dessa kvarter ner mot Friaredalen har du plötsligt mer luft mellan husen, mer trädgård, mer gräs och mer grönt. Och från denna lägenhet har du faktiskt också en rak siktlinje genom lägenheten, ut över balkongräcket och rätt ner i helt klorofyllgröna Friaredalen.

Lägenheten friar också både till förnuft och känsla. Kök och badrum väl i ordning, och matplatsen överraskande stor och härligt omfamnad av köket. Här är det lätt att bli sittande i timtal med dina kompisar, även om mjuka soffan lockar inifrån vardagsrummet. Parkettgolvet och grönspräckliga fönsterbänkar i så kallad Kolmårdsmarmor är två gamla detaljer som tack och lov är bevarade. Liksom hela trapphuset förstås.

Snabbfakta 2-12 Snabbfakta 1-24
Adress Gröna Gatan 32A
Område Söder
Upplåteleseform Bostadsrätt
Boarea 57 kvm
Antal rum 2 rum och kök
Byggår 1945
Månadsavgift 3 216 kr/mån
Avgift inkluderar Värme, vatten, tv & bredband
Våning 2 av 3. Hiss finns ej.
Pris 2 000 000 kr / bud

Vill du veta mer?

Vill du veta mer?

Simon Staflund Ansvarig mäklare 0735-067000 simon@vastanhem.se Mer om Simon

Det är 8 dagar kvar till visning.

Söndag 9 November med start kl 12:00
Varmt välkommen att boka in er på visning genom bokningsformuläret eller genom kontakt med ansvarig mäklare.
Måndag 10 November
Kontakta mäklaren för bokning. Varmt välkomna!

Boka visning

Här kan du anmäla dig till visning för Gröna Gatan 32A, Söder.
* obligatorisk uppgift

Bostadsbeskrivning

Entrén

Här har nutiden hittat in i form av diskret klinker. Samma skifferliknande struktur har sedan badrumsgolvet om du öppnar dörren rätt fram. Men innan dess har du en liten hängalkov som gärna hjälper till med ordning och trivsel i hallen, och dessutom har många små hyllor i det dolda som är vant- och mössavdelningen så här års. Är vantarna blöta efter regnig löptur runt Munksjön så har du ett element till vänster.

Köket

Snudd på överdimensionerat för att vara i en tvåa, men å andra sidan gör det lägenheten till ett väldigt socialt boende, där du gärna tar med dig kompisarna hem. Högblanka snickerier i vitt, i kombination med svarta granitbänkar; det blir inte snyggare än så. Stänkskyddet är i glas med dekorativ tapet bakom. Relativt lätt att byta tapet genom att lätta lite på glaset. Eget fönster mot vägen så att du kan se när gästerna närmar sig utmed Gröna gatan.

Citat 1

"Vi gillar att köket blir så socialt. Att sitta åtta personer är inga problem utan att det blir trångt."

"Vi gillar att köket blir så socialt. Att sitta åtta personer är inga problem utan att det blir trångt."

Citat 1

Matplatsen

Som sagt, ett stort kök öppnar för ett socialt liv. Bra då att matplatsen är med på noterna. Här sitter ni ledigt och lätt åtta personer om det är trerätters på gång. Fler om det bara är fika som väntar. Även här ett fönster mot gatan, så att du har lite koll på folkvandringarna bort mot Torpa och in mot sta'n. Även här är gamla fönsterbänken intakt.

Sovrummet

Du bor mitt på Torpa, men du kan lugnt sova med fönstret öppet på vår och sommar. Lite stadspuls kan hända, men det är nog mer vårrusiga fåglar som stör mer med sitt kvittrande. Golvet gammalt, men skjutdörrsgarderoben ny. Allt var inte bättre förr; typ förvaringskapaciteten. Men man hade kanske färre prylar då också.

Citat 2

"Balkongen har ett perfekt läge. Det är fri sikt mellan husen ner till Friaredalen och den har sol under eftermiddagen och kvällen."

"Balkongen har ett perfekt läge. Det är fri sikt mellan husen ner till Friaredalen och den har sol under eftermiddagen och kvällen."

Citat 2

Vardagsrummet

Allt hänger på golvet. En skön känsla börjar fortplanta sig från tårna och upp i kroppen. Här ligger det en gammal parkett i så kallad holländsk läggning på golvet. Ett ovanligt mönster, som du kommer lära dig uppskatta snabbt. De gamla fönsterbrädorna är också intakta, även om fönstren bytta, liksom balkongdörren. Ljus från tre håll kan man säga, för du har en ljusgata på morgonen via matrumsfönstret.

Balkongen i väster

Balkongen sitter på den goda sidan, kan vi lätt konstatera. Mot väster och bra utsikt rätt ner mellan föreningens övriga hus och ner till Friaredalen. Du kan höra hur spelet på fotbollsplanen böljar fram och tillbaka, och om hemmalaget gör mål. Du har solen som tittar in en stund efter lunch, för att sedan hänga med ända till kvällen.

Citat 3

"Badrummet är förberett för tvättmaskin, men tvättstugan ligger i smidigt i källaren så vi har valt att ha mer plats här uppe."

"Badrummet är förberett för tvättmaskin, men tvättstugan ligger i smidigt i källaren så vi har valt att ha mer plats här uppe."

Citat 3

Badrummet

Stilrent och enkelt. Svart och vitt. Golvvärme är ingen överraskning, men ack så gött om måndagen börjar huttrande. Duschen ger valfrihet att välja vattenfall eller rörlig stråle. Fönstret vetter mot söder, så om du har solen in genom fönstret har du sovit väldigt länge. Uttag finns för tvättmaskin, men föreningens egen har du rätt ner i källaren, så slipper du krångla med det uppe i lägenheten.

Huset och gården

Det är en relativt stor förening med sex hus och 72 hushåll som medlemmar. Storlek är alltid en trygghet om något skulle hända. En annan fördel är att ni har gott om gräsmattor och trädgårdsytor runt husen. Så vill du ordna fest och lek i trädgården är det fritt fram. Kubb- och krocketplanen är liksom alltid nyklippt. Vill du ta ut svängarna ännu mer vidlyftigt är det bara att ge sig ner till Friaredalen, så får du hjälp med aktiviteterna.

Citat 4

"Parkettgolvet i vardagsrummet och sängkammaren har så kallad holländsk läggning. Fint mönster som är ganska ovanligt."

"Parkettgolvet i vardagsrummet och sängkammaren har så kallad holländsk läggning. Fint mönster som är ganska ovanligt."

Citat 4

Planritning

Mäklaren informerar

Nuvarande ägare har bott i lägenheten sedan 2019. Nedan följer en kortare sammanfattning av förbättringar och renoveringar som är utförda samt information som kan vara bra att ha med sig vid ett eventuellt köp.

Köket som renoverades av tidigare ägare under 2013 har följande maskinell utrustning: Induktionshäll, spisfläkt, mikrovågsugn, diskmaskin samt kyl/frys. Samtliga vitvaror kommer från IKEA. Diskmaskinen byttes ut 2019, medan övriga vitvaror installerades i samband med att köket renoverades 2013.

Badrummet renoverades under 2012 på uppdrag av föregående ägare. Arbetet utfördes utav Badhuset i Jönköping AB. Våtrumsintyg finns bifogat under "dokument". I badrummet finns elburen golvvärme.

Badrummet är förberett för tvättmaskin men samtidigt ligger närmaste tvättstuga i källaren, så det är mycket smidigt att komma intill här när man bokat tvättid.

Nuvarande ägare har tapetserat om i köket. Sovrummet och vardagsrummet målades om 2017.

Lägenheten är utrustad med jordfelsbrytare.

Bredband från Tele2 (100/100 Mbit/sek) ingår i månadsavgiften tillsammans med värme, vatten och ett grundutbud av tv-kanaler från Tele2.

Solen går upp och kastar sina första strålar in i köket. Solen går sedan ner vid vardagsrummet och sovrummet där den varit sedan strax efter lunchtid. På balkongen kan du njuta av eftermiddag- och kvällssolen tills den försvinner bakom träden på berget ovanför Stadsparken.

Till bostaden följer ett stort vindsförråd (cirka 8,5 kvadratmeter) som ligger en trappa upp från lägenheten samt ett lite mindre källarförråd (cirka 2 kvadratmeter).

Föreningens försäkring omfattar även bostadsrättstillägg för föreningens lägenheter vilket innebär att detta inte behöver bekostas av dig som boende i föreningen.

Såväl trappstädning som trädgårdsskötsel ombesörjs av föreningen.

Parkering på omkringliggande gator sker genom så kallad boendeparkering via Jönköpings Kommun. Man beställer ett parkeringsbevis som är knutet till ditt registreringsnummer och får parkera på hela söder med detta. Kostnaden för detta är för närvarande 660 kr per kvartal.

När nuvarande ägare flyttar lämnar man kvar gardinstänger samt rullgardin.

Bilder

Planritning

Söder

Att bo på Söder är lite som att bo på Söder, som en stockholmare skulle säga. Här finns det mesta du kan behöva i kvarteren runtomkring.

Matbutiker, restauranger, bagerier och frisörer. Blomaffär och creperi, cykelfixare och skomakare. Ja, allt helt enkelt, och trevligt är det dessutom! Precis utanför porten ligger Idas park och i närheten hittar du flera andra grönområden och rundor att rasta benen på. Mysiga Stadsparken, Friaredalen med fotbollsplaner och spåret runt Munksjön är några exempel. Till Högskolan cyklar du på 3–4 minuter, så nära är det.
Vill du bevaka fler bostäder som denna?