Logotyp

Ljungarum

Baronvägen 159

Alla bilder
Aktuellt högsta bud: 1 850 000 kr
Visa budhistorik
Bud
Budgivare
Datum och tid
1 850 000 kr
1
2025-06-16 21:00
Trygghet

Baron-bra! Vackra och gröna naturtillgångar

Längtar du ut till stigar och bäckar, bokskog och öppna vyer? Men vill ha stan på tvärhands avstånd? Ja, då är Ljungarum kanske bästa platsen. Eller ska vi säga Strömsberg i stället. För du kommer ha hela naturreservatet i blickfånget från balkong, sovrum och vardagsrum. Baronen borta på herrgården valde denna plats med omsorg en gång i tiden. Det kan du också göra nu, när lövskogen klär i kryddigaste grönt. Bokskogen magisk alla årstider, även när löven prasslar i guld.

Lägenheten är mer som ett radhus med egen trappa upp till din kombinerade entré och aftonbalkong. Ett flexibelt boende i pedantskött skick dessutom. Här kan livet växla in på ett nytt spår utan större friktion mot tillvaron. Ensam, tvåsam eller kanske tresam om det dimper ner något när storken flaxar förbi. Två sovrum räcker långt. Alla ytskickt i äldre stil men väldigt välhållna. Detta är dessutom en extremt välskött förening som har lika fint i rabatterna som i räkenskaperna.

Snabbfakta 1-17 Snabbfakta 2-25

Baronvägen levererar lugn och ro i en urstabil bostadsrättsförening. Och väldigt fina naturtillgångar i form av Strömsbergs naturreservat, vars stigar tar dig högt upp i atmosfären med milsvid utsikt över nejden.

Adress Baronvägen 159
Område Ljungarum
Upplåteleseform Bostadsrätt
Boarea 87 kvm
Antal rum 3 rum och kök
Byggår 1983
Månadsavgift 3 901 kr/mån
Avgift inkluderar Vatten, tv, bredband och garage
Våning 2 av 2. Hiss finns ej.
Pris 2 000 000 kr / bud

Vill du veta mer?

Vill du veta mer?

Kim Eriksson Ansvarig mäklare 073-260 00 20 kim@vastanhem.se Mer om Kim

Vill du veta mer om bostaden?

Fyll i dina uppgifter nedan så kontaktar jag dig.

Bostadsbeskrivning

Citat 1

Trappavsatsen på framsidan blir en uteplats med keps, ett litet tak som skyddar vid regn.

Trappavsatsen på framsidan blir en uteplats med keps, ett litet tak som skyddar vid regn.

Citat 1

Entre och hall

Egen ytterdörr är en tydlig revirmarkering för ett eget boende. En trappa upp i det fria, där du landar på en rejäl avsats som blir en kvällspigg balkong. Så ser början ut i din egen Baron-borg. Innanför dörren väntar först en bit praktiskt klinker innan parketten tar vid in i resten. Hallen bred och rymlig och definitivt plats för hallmöbel och en skön stol att sitta på när skorna ska på och av. Är du redo för duschen direkt har du den till vänster. Köket till höger. Husen i föreningen är stabilt byggda med murade väggar och gjutna valv.

Köket

Renoverat av nuvarande ägare någon gång på 1990-talet och alltjämt i mycket fint skick. Är du ointresserad av modets senaste nycker och infall så väntar här ett mer än präktigt kök. Startklart för att snurra ihop både pyttipanna och kalops. På golvet ligger ett tåligt laminatgolv med ekmönstring. Köksfönster mot kvällssolen och ytan perfekt för ett bord för fyra eller fem – runt eller fyrkantigt funkar vilket som. Om du knackar i väggen mot vardagsrummet så inser du att det vore en lätt procedur att liberalisera planlösningen och skapa en siktlinje rätt igenom huset, vilket andra gjort i föreningen vid renovering.

Citat 2

Om du låter väggen mellan kök och vardagsrum falla för sticksågen, blir den offentliga sektorn plötsligt väldigt stor.

Om du låter väggen mellan kök och vardagsrum falla för sticksågen, blir den offentliga sektorn plötsligt väldigt stor.

Citat 2

Vardagsrum

Det är här, från vardagsrum och balkong, du spanar fritt upp i Strömsbergs naturreservat. Husen i föreningen ligger dessutom med fria luftvägar mellan sig så det känns väldigt rymligt även nere i marknivå. Men om vi håller oss till vardagsrummets förtjänster så är det plats för både soffa och matbord utan att det kommer kännas trångt. Men vill du andas ännu friare och öppnare ska du luska lite med grannarna och se hur det blir om man låter väggen till köket falla för sticksågen. Då blir den offentliga sektorn plötsligt väldigt stor. Och även ljuset får fart rätt igenom lägenheten.

Badrum och tvätt

Även detta utrymmet i väldigt fint skick och renoverat av nuvarande ägare för en längre tid sedan, men precis som köket helt felfritt. Nuvarande ägare har faktiskt bott här sedan husen byggdes. Tvättbestyren får sin egen del av rummet med gott om plats och ett eget fönster mot framsidan av huset. Ovanligt att bad och tvättstuga kombineras så här i lägenheter från 1980-talet, men tyder på moderna ambitioner även på den punkten.

Citat 3

Du som bor en trappa upp kan få en egen plats på marken som du kan disponera fritt för odling eller bara njuta av gräs mellan tårna.

Du som bor en trappa upp kan få en egen plats på marken som du kan disponera fritt för odling eller bara njuta av gräs mellan tårna.

Citat 3

Balkonger

Vanliga balkongen pricksäkert riktad mot sydöst. Sol är det i alla händelser en stor del av dagen. Utsikten trevligaste tänkbara med höjderna över Strömsberg i sikte, bokskogen och fälten. Grönområdena mellan husen tilldelas dem som är intresserade av att få fingrarna jordiga. Trappavsatsen på framsidan blir en uteplats med keps, med ett litet tak som skyddar vid regn men så fort det klarnar upp på kvällen har du en intim balkong för de sena sommarkvällarna.

Området

Detta är en medeltida socken med anor och lång egen historia. Kyrkan är från 1200-talet, men hus och lägenheter här på Baronvägen är bara från början av 1980-talet. Ett naturbegåvat område med hela Strömsbergs naturreservat vidöppet intill. Stigar och markerade leder börjar lite här och var och tar dig upp till fagra Skinnersdal. Många fina natur- och kulturvärden runt ån och Strömsbergs herrgård, där det i adventstider hålls julmarknad. Och lite senare på vintern i januari-februari blommar den mer än 100-åriga Kamelian i växthuset.

Planritning

Mäklaren informerar

Nuvarande ägare har varit bosatt i lägenheten sedan den stod klar under 1984. En genom åren välskött lägenhet.

Föreningens ekonomi är mycket stark, med en belåning på endast 544 kronor per kvadratmeter.

I nuläget planerades inga förändringar av månadsavgiften. Utöver månadsavgiften tillkommer ett värmetillägg om 515 kronor per månad.

Till lägenheten hör två förråd. Det ena förrådet, som ligger i direkt anslutning till byggnaden, samt ett förråd i anslutning till garagelängan.

Till lägenheten finns möjlighet till odlingslott på trädgården utanför byggnaden, här tilldelas ni en plätt efter dialog med förseningen och det är efter det fritt att odla.

Både TV och bredband levereras av Tele2 och ingår i månadsavgiften. Bredbandet har en hastighet på 100/100 Mbit.

Önskar ni ett snabbt tillträde är det fullt möjligt.

Bilder

Planritning

Ljungarum

Det mest unika med Ljungarum och Strömsberg är den öppna famnen mot naturreservatet som tar vid nästan precis där radhusen slutar. Kilometervis med stigar genom behaglig lövskog.

Härligt med ett helt bostadsområde som favoriserar stora och små människor alla dagar i veckan, året runt. Redan i förskolan blir barnen väl bekanta med de olika krypen, träden och växtligheterna. Bokskogen magisk under alla årstider. Springa och cykla intervaller går också bra bland ormbunkar och aspar. Mycket att upptäcka alltså, men bara fem minuter från centrum med buss eller bil. Cykelvägar hittar du åt alla håll. In till Jönköping tar det inte ens 15 minuter med hojen, och lika lätt är det till Råslätt, A6 och Ryhov. Bussförbindelserna är också goda om du vill låta bilen spela en mindre roll i vardagen.
Vill du bevaka fler bostäder som denna?