Huset
Alla husen i ringen är ritade och byggda för att stå emot tidens tand på bästa sätt. Tegel och träpanel i fin kombination, med taken rejält utskjutande så att fönster och fasad håller sig torra i nästan alla väder. Huset är tillbyggt med både ett stort sovrum och ett vinterbonat uterum som är väldigt ljust och luftigt. Allt byggt på gjuten platta med golvvärme såväl i hallen som i nya sängkammaren. Garaget är helt fristående och byggt i en avsmalnande vinkel till huset – fullt isolerat och med nyare klinkergolv. Taket är omlagt med enkupigt tegel.
Trädgården
Tomten var rätt stor från början, alltså inga problem att få bygglov för tillbyggnaderna. Ändå finns det plats för en rejäl minisimpool och en fin, stor uteplats under pergolan. Runt hela trädgården står dessutom en tät, tuktad tuja som gör din sfär högst privat. Gräsmattan är platt, så att du trillar bollar i olika storlekar rättvist fram och tillbaka. Framsidan är lite mer officiell, med fina träd och buskar. De vita stenarna gnistrar på långt håll. Två lagerbladsträd är planterade, och till den fruktsamma delen hör krusbär, vinbär, hallon, blåbär, smultron och äpplen.
Planritning
Mäklaren informerar
Nuvarande ägare har bott i huset sedan 2018. Nedan följer lite information som kan vara bra att ha med sig vid ett köp.
Sovrummet som idag används som "master bedroom" byggdes till 2022 av Jergells Bygg.
Huset värms upp med fjärrvärme och fjärrvärmecentralen sitter i anslutning till tvättstugan/groventrén. Tvättmaskinen och torktumlaren som står i samma utrymme installerades 2022 och är av märket Bosch.
Ventilationsaggregatet, ett Heru 1005 EC, byttes ut 2018. Samma år installerades en ny elcentral.
Uterummet byggdes till 2019 och värms upp året runt med hjälp av en luft/luftvärmepump. Pergolan och altanen med pool-spa byggdes 2021.
Badrummet renoverades 2020. Arbetet utfördes av Golvläggarna i Jönköping AB.
Taket lades om 2019 med ny läkt/pannor och nya plåtar. Arbetet utfördes av Johanssons Bygg i Taberg AB.
Köket kommer från Smedstorp Kök och totalrenoverades 2019. Arbetet utfördes av Johansson Bygg i Taberg AB. I köket finns vitvaror i form av induktionshäll (Siemens), spisfläkt (Thermex), ugn (Siemens), mikrovågsugn (Siemens), diskmaskin (Miele), vinkyl (Temptech) samt en 70 cm bred kyl/frys (Siemens). Induktionshällen byttes ut 2025, medan övriga vitvaror installerades 2019.
Garaget är isolerat med klinkergolv. Här finns gott om utrymme för såväl bilen som förvaring. Garageporten som installerades 2019 är eldriven så du kör smidigt in bilen innan du tar några steg över till groventrén och är inne i huset med matkassarna.
Förvaringsmöjligheter finns det gott om. Förutom garderoberna i huset finns det ett förråd intill entrén och ett på sidan av huset. Det finns även förvaringsutrymme i garaget och på vinden.
Solen går upp på morgonen med uppiggande strålar på husets framsida. Solen hittar tidigt på förmiddagen runt till baksidan med uterummet och pergolan. En baksida som verkligen inbjuder till sköna sommarkvällar vid grillen och avkopplande timmar i pool-spa.
Som boende på Runnavägen är man medlem i en samfällighet som ansvarar för sophanteringen, områdesskötsel, TV/bredband via Tele2, lekplatser och gemensamma grönytor. Månadskostnaden för samfälligheten uppgår för närvarande till 500 kr och faktureras kvartalsvis. Förr om åren hade man ett rullande schema för gräsklippning av den stora grönytan som detta hus gränsar mot, men sedan en tid tillbaka sköts nu detta med hjälp av en rejäl Automower som håller efter gräsytorna.