Logotyp

Hovslätt

Rönnbacken 7

Alla bilder
Toppen

Hovslätts högplatå

Härligt högläge med brett fågelperspektiv över Hovslätt. Ja, sikt ända till Vättern faktiskt om vädret vill. Ett stabilt stenhus med gjutna valv och murad tegelfasad som är helt outslitligt. Här har tiden stått still sedan byggåret, med det mesta av tidstypiska detaljer orörda. Du bevarar och förnyar som du vill. Den öppna spisen i vardagsrummet är en formfulländad godbit som definitivt må bevaras. Planlösningen lätt att bryta upp mellan kök, vardagsrum och hall för ett lite modernare flöde. Sen har du hela tre sovrum på entréplanet dessutom.

Som du kanske noterade står huset högt på sin grund vilket ger en ljus källarvåning som är naturlig att nyttja som aktiv yta, även om det inte blir officiell boyta. En klassisk stor gillestuga hittar du redan här nere. Huset har endast haft en enda ägare sedan byggåret på 60-talet, vilket har det goda med sig, att bland annat dörrar och handtag är orörda. Så lite beroende på hur retro-sinnad din själ är så finns det mycket att bevara för att huset ska ha kvar känslan och kopplingen bakåt. Det halvkaklade badrummet är så ursnyggt, och kan tjäna som inspiration till ett nytt.

Snabbfakta 1-9 Snabbfakta 2-12

Ett gediget stenhus att väcka och varsamt förbereda för en livlig framtid. Oändligt hög och vacker tomt i Hovslätt med Vättern i sikte, men också med vildmarken runt Hassafallet och Varkullen helt nära.

Adress Rönnbacken 7
Område Hovslätt
Fast.beteckning Röret 1:96
Bostadstyp Friliggande villa
Upplåtelseform Friköpt
Antal rum 5 rum och kök
Bo & biarea 96 + 90 kvm
Tomtarea 1 740 kvm
Byggår 1964
Pris 3 450 000 kr / bud

Vill du veta mer?

Vill du veta mer?

Kim Eriksson Ansvarig mäklare 073-260 00 20 kim@vastanhem.se Mer om Kim

Det är 13 dagar kvar till visning.

Söndag 15 Februari med start kl 13:00
Varmt välkommen att boka in er på visning genom bokningsformuläret eller genom kontakt med ansvarig mäklare.

Boka visning

Här kan du anmäla dig till visning för Rönnbacken 7, Hovslätt.
* obligatorisk uppgift

Bostadsbeskrivning

Citat 1

”Trädgården är som vackrast från tidig vår till sen höst – magnolian, syrenerna och de stora gräsytorna ger huset en fantastisk inramning.”

”Trädgården är som vackrast från tidig vår till sen höst – magnolian, syrenerna och de stora gräsytorna ger huset en fantastisk inramning.”

Citat 1

Huset

Inne i Hovslätt tar du höger i rondellen mot Sandseryd. Ringla dig sen sen högt uppåt så är du snart framme på Rönnbackens högplatå. Huset är delvis byggt i suterräng mot gatan så att bilen ska kunna slinka in i garaget i källaren. Entrépartiet indraget som en balkong på långsidan mot kvällssolen. Murade väggar i både i källare och i entréplanet, och således är även bjälklaget gjutet, vilket man ser tydligt i källartaket.

Trädgård

Lite större och mycket högre. Tomten ligger alltså på en platå högt över Hovslätts samhälle. En relativt plan tomt med de stora gräsytorna som brer ut sig söder och bakom huset. Skulle du få till ett riktigt långskott med fotbollen är det risk att den hamnar långt ner. Du som vill utnyttja det höga öppna läget för odling av gröna saker och sånt som blommar saligt, så finns det väldigt mycket yta för det. De två äppelträden ser fruktsamma ut, men det återstår att se om det är ett äppelår som väntar. Magnolian mycket praktfull när den blommar tidig vår, så även rododendronen på handa sidan huset i norrläge. En berså omgiven av syrener väntar också, liksom ölandstok, rosor och hortensia.

Citat 2

”Det vi alltid har uppskattat mest är höjdläget – känslan av rymd, ljuset och utsikten över Hovslätt.

”Det vi alltid har uppskattat mest är höjdläget – känslan av rymd, ljuset och utsikten över Hovslätt.

Citat 2

Husets insida

Husets insida präglas av generösa ytor, originaldetaljer och stora möjligheter. På entréplanet samsas kök och vardagsrum med öppen spis och vacker originalparkett, och planlösningen ger utrymme för den som vill skapa större sociala ytor. Här finns tre sovrum samlade på samma plan samt gott om förvaring. Badrum och toalett bär tydliga drag av 1960-talets formspråk. Källarplanet är ovanligt välutnyttjat med stor gillestuga, praktiska biutrymmen, extra toalett och direktaccess till garage – ett plan som fungerar lika bra för vardag som för framtida anpassningar.

Omgivningen

Hovslätt är en skönt avkopplad stadsdel som gör livet friktionsfritt och enkelt att planera, särskilt om du har barn. Mataffärer på nära håll, skolor, elljusspår och idrottsplats likaså. Och bor du här uppe i Rönnbacken är det lika lätt att ta sig ut i urskogen som in till stan, Solåsen eller A-sex. Är du engagerad i kyrkan finns många samfund på plats med sin verksamhet för stora och små, dag som kväll. En tur utmed till Hassafallet är en upptäcktsresa för både stora och små, och vill du komma ännu högre upp i terrängen bjuder Varkullen på bästa utsikten, snäppet bättre än din egen trädgård. Blå, röd eller svart – pulkabackar av olika svårighetsgrad lär inte vara svårt att hitta. Lite mer snösäkert är det också på den här nivån över havet.

Bilder

Planritning

Hovslätt

Vill du bevaka fler bostäder som denna?