Logotyp

Bymarken

Hallmansvägen 78

Alla bilder
Pedantskött

Hela himlavalvet i sikte

Låt livet komma, barnen springa och åren gå. Ett rejält hus som tål vardagens måsten, glädjeämnen och nycker. Och ett stort hus, med 180 kvadrat bostadsyta och dessutom rejäla biytor så inser du att det finns plats så det räcker för en stor familj, plus det vidbyggda garaget. Fem sovrum räcker långt, tre uppe och två nere i suterrängplanet. Huset är mycket väl i ordning funktionellt, tack vare löpande underhåll av nuvarande ägare som bott här sedan 1995. Besiktningsprotokollet bekräftar detta.

Alltså – ett hus som du kan flytta rätt in i om du vill, låta familjeplaneringen rulla på, pyssla om hus och trädgård även framåt utan revolution. Men också fritt fram att mer resolut sätta ditt avtryck i huset, uppdatera ytskikt, inte nödvändigtvis ändra i planlösningen, men det vore möjligt att öppna mellan köket och matplatsen utanför där utsikten är som bäst, prata med en kunnig byggare först bara. Det hade släppt loss en hel del rörelseenergi i huset. Apropå energi så är det ett hus som är snålt i drift tack vare både bergvärme och luftvatten-värmepump

Snabbfakta 1-20 Snabbfakta 2-23

Luftigt läge på Bymarken där Hallmansvägen vänder och skolan ligger vid vändplanen. Batteribussarna stannar nära och rullar ofta. Ett stort och präktigt hus med fem sovrum och massor av praktiska biytor. Och oändlig utsikt.

Adress Hallmansvägen 78
Område Bymarken
Fast.beteckning Tolvskillingen 3
Bostadstyp Friliggande villa
Upplåtelseform Friköpt
Antal rum 8 rum och kök
Bo & biarea 181 + 95 kvm
Tomtarea 812 kvm
Byggår 1968
Pris 6 800 000 kr / bud

Vill du veta mer?

Vill du veta mer?

Johan Marklund Ansvarig mäklare 0723-132000 johan@vastanhem.se Mer om Johan

Det är 8 dagar kvar till visning.

Söndag 18 Oktober med start kl 13:00
Välkommen att boka in er på visning genom bokningsformuläret eller genom kontakt med ansvarig mäklare.
Måndag 19 Oktober med start kl 16:00
Välkommen att boka in er på visning genom bokningsformuläret eller genom kontakt med ansvarig mäklare.

Boka visning

Här kan du anmäla dig till visning för Hallmansvägen 78, Bymarken.
* obligatorisk uppgift

Bostadsbeskrivning

Huset

Ett platsbyggt och platsgjutet Hjältevadshus i vinkel, med betong både i platta och bjälklag. Byggt 1968 i suterräng, sovrum både uppe och nere och entrédörr både uppe och nere vilket gjort det möjligt för nuvarande ägare att hyra ut två rum med pentrykök i nedre plan. Huset har haft samma ägare i 31 år och som vårdat huset väl, och investerat löpande – fönster bytta 2005 och 2009, taket omlagt 2024 och värmepumparna bytta 2023 och 2008. Huset är byggt i en vid tiden internationellt vanlig funktionalistisk stil med kraftig takfot och slätt mexitegel. Husets vinkel ger en baksida med väldigt privat och soligt läge.

Trädgården

Din oas finner du på baksidan av huset där tomten brer ut sig i lite större format. Men det hindrar inte att både du själv och de som flanerar utmed vägen behagas av amerikansk rönn, pärlrönn, järnek och benved förutom häcken. Men även fjärilsbuske, fläderbuske och rododendron. Baksidan bjussar å sin sida på rätt mycket ätbart – tre sorters äpplen, plommon, björnbär, krusbär, vinbär och havtorn. Men även magnolia och rododendron. Även flaggstång planterad en gång i tiden. Nuvarande ägare var tidigare mer aktiva odlare, så ytor och jord finns att bereda om du vill mer.

Citat 1

"Huskroppen går i vinkel och skapar en vindskyddad plats i söder-västerläge på baksidan, där det fort blir varmt på våren."

"Huskroppen går i vinkel och skapar en vindskyddad plats i söder-västerläge på baksidan, där det fort blir varmt på våren."

Citat 1

Hallen uppe och nere

Huset har två likvärdiga entréer – en nere i sutteränplanet och en på gaveln direkt in på övre plan. Båda originaldörrarna sitter kvar, och båda i beständig teak och i mycket fint skick tack vare att båda är skyddade under tak. Vilken entré du gör till vardag är en öppen fråga, du får se vilka rutiner du landar i. Gäster kommer in lite mer pang på uppe till mingel i kök och vardagsrum. Nuvarande ägare har hyrt ut de två sovrummen nere och då har det funkat bra att gå in nere och ha huset uppdelat.

Vardagsrummet och matplatsen

Öppen volym och ljus från både öster och väster, både morgon- och eftermiddagssol som letar sig in över den fina parketten som ligger i fina fiskben sedan huset byggdes. Från hallen uppe gör rummet en liten knyck men annars öppet även däråt. Matplatsen öppen mot framsidan och delvis mot balkongen, så att du alltid är nära utsikten, även vintertid. Väggen mot söder är alltså utan fönster, vilket kan vara en fördel, för det gör möbleringen lite smidigare med soffplacering etcetera, och du slipper södersolens allra varmaste strålar på sommaren.

Citat 2

"För 10 år sedan tog vi hjälp av en arkitekt och lokal snickare och byggde ut balkongen och glasade in, ett av de bästa beslut vi tagit under våra 30 år i huset."

"För 10 år sedan tog vi hjälp av en arkitekt och lokal snickare och byggde ut balkongen och glasade in, ett av de bästa beslut vi tagit under våra 30 år i huset."

Citat 2

Inglasade balkongen

Här har nuvarande ägare, med hjälp av arkitekt, gjort balkongen rätt mycket djupare och därmed mer användbar – både morgon och kväll. Med dörren tätt inpå köket har detta blivit en frukostfavorit på sommaren, och du har soluppgången obruten över höjderna på andra sidan Vättern. Inglasningen tar vara på de tidiga strålarna även om det är kallt i luften ute. Eftermiddag och kväll är det skugga vilket kan vara önskvärt riktigt varma dagar, annars är det bara att glasa in dig igen. Den här utsikten vill du gärna bjuda dina gäster på.

Köket och matplatsen

Även här slående utsikt både mot öster och norr. Renoverat av nuvarande ägare i slutet av 1990-talet och då var det björk som gällde i luckor och lådor. Kvaliteten är det inget fel på, utan det är bara att sätta igång med kvällsmaten så fort du flyttat in, om du inte är så kinkig med senaste trenderna. Matta på golvet gör att det kan spillas rätt mycket när barnen är små dessutom. Vid en renovering öppnar sig möjligheten att riva väggen helt mot matplats och vardagsrum, och släppa loss ljus och flöde ytterligare i denna del av huset. Men kolla med en duktig snickare först, om väggen nu är en bärande sådan som behöver växlas av med en balk.

Citat 3

"Väggen mellan köket och matrummet är inte bärande, så när nästa ägare renoverar lär de väl säkert öppna upp planlösningen här."

"Väggen mellan köket och matrummet är inte bärande, så när nästa ägare renoverar lär de väl säkert öppna upp planlösningen här."

Citat 3

Sovrummen uppe

Huset är tydligt uppdelat i en social del och en privat med sovrummen på rad in mot gård och baksida av huset. Tre sovrum här som går i stigande storleksskala. Laminatgolv genomgående och utgång till trädgård från de två större som ledigt båda låter en dubbelsäng parkera. Lilla rummet används som kontor av nuvarande ägare. Lite olika volym på förvaring i dessa tre rum. Vill du sova med fönstren öppna, eller dörrarna för den delen, så är det inget som kan störa dig. Två ytterligare sovrum finns en trappa ner.

Badrummet och gäst-WC

Det är norrläge på de höga fönstren i badrummet uppe som även det är renoverat av nuvarande ägare. Trots att det gått några år är skicket mycket fräscht. Dusch och badkar är bra, barn brukar gilla veckans badritual och vattenvanan kan vara ömsesidig här, helkaklingen och klinkergolvet tål det mesta av tänkbart plaskande. Det finns en gästtoalett i anslutning till entrén uppe dessutom. Dusch och bastu i källaren.

Citat 4

"Vi gillar vårt vardagsrum, det är en ljus och social yta och ganska så lagom stort om du frågar oss."

"Vi gillar vårt vardagsrum, det är en ljus och social yta och ganska så lagom stort om du frågar oss."

Citat 4

Allrummet nere

Kommer du in i huset från framsidan har du ett allrum med klinkergolv och eldstad strax in till vänster. På 60- och 70-talet kallade man detta för gillestugan, som då ofta låg längre in i källaren med mindre fönster. Här har du istället två stora fönster i gatuplan, trappan upp strax intill nästan mitt i huset. Väggen och dörren mellan hall och allrum har satts upp för att kunna dela av entréplanet vid eventuell uthyrning av de två sovrummen nere, men väggen kan enkelt demonteras och det ligger klinkergolv även här. Eldstadens kamininsats godkänd för eldning, och värmer fint även uppe via trappan.

Sovrummen nere

Huset är smart disponerat för en familj att växa och mogna i. Med ytterligare två sovrum nere kan dina tonåringar flytta ”hemifrån” och sköta sig mer autonomt en trappa ner. Nere finns både dusch, toalett och litet pentry. Detta öppnar dessutom för att hyra ut dessa två rum till exempelvis studenter, när barnen flyttat hemifrån på riktigt. Båda sovrummen ligger svalt mot Hallmansvägen, och med inte så pjåkig utsikt över soluppgång och himmel här heller. Samma matta på golvet i båda, fönstren lika stora, men rummen skiljer sig något åt i storlek. Klinker hela vägen från hallen fram till rummen.

Citat 5

"Ovanpå garaget finns en öppen terrass med glasräcke, den här kommer nästa ägare kunna vidareutveckla till något jättefint tänker vi."

"Ovanpå garaget finns en öppen terrass med glasräcke, den här kommer nästa ägare kunna vidareutveckla till något jättefint tänker vi."

Citat 5

Uthyrningsmöjligheterna

I och med att du kan stänga av mellan hallen och gillestugan nere kan de två sovrummen hyras ut ihop eller separat. För i källarplanet finns både separat toalett, pentry och dusch och bastu i anslutning till tvättstugan. Pentryt med bänkspis, ugn och kylskåp, ingen lyx men funktionellt. Toalett och matkällare ligger strax intill. Det är alltså bara i tvättstugan som dina vägar skulle behöva korsas med eventuella hyresgästers.

Tvättstugan och övriga källaren

Huset är byggt i vinkel, vilket gör att biytorna överraskar längre in i källarvalven. Tvättstugan har kvar mycket av sitt ursprungliga utseende, bland annat det blå kaklet känns väldigt tidstypiskt. De sju tvättlinorna i taket har nog också varit med från början och gör att du kan hänga tvätten och låta den torka i lugn och ro, och spara på elen. Dusch och bastu i anslutning till tvättstugan, men vill du sätta bastun i bruk igen får du montera dit ett nytt aggregat för det gamla är borttaget. Längre in i källaren hittar du det obligatoriska hobbyrummet där du kan fälla ut pingisbordet och gå en match i Stellan Bengtssons anda; han var den stora idolen i denna sport ungefär när huset byggdes, och i mångt och mycket startade han folkrörelse i svenska hem

Planritning

Mäklaren informerar

Nuvarande ägare flyttade in våren 1995. Under åren har huset löpande förbättrats och underhållits, både invändigt och utvändigt.

Utöver nedanstående åtgärder har ägarna själva målat, tapetserat, bytt golv och golvbeläggningar samt utfört andra renoveringar. Även trädgården har utvecklats med bland annat fruktträd, bärbuskar och häckar.

2026 - Installation av tak- och väggbelysning med dimmer i vardagsrummet (Bymarkens El AB). Installation av ny diskmaskin från Electrolux i köket.

2025 - Inköp av ny tvättmaskin, Electrolux SensiCare 9 kg.

2024 - Renovering av trappan vid brevlådan samt trädgårdsarbete (Hultings AB). Omläggning av husets papptak med 10 års garanti (Bankeryds Takläggare AB). Installation av ny spis från Husqvarna med induktionshäll. Inköp och elinstallation av robotgräsklippare, Husqvarna Automower AM405X (Söderströms och Bymarkens El AB).

2023 - Installation av ny bergvärmepump, IVT PremiumLine HQ C4,5 kW, som ersatte den tidigare IVT Greenline (Perssons Rör och Värme AB). Installation av ny duschblandare i badrummet.

2022 - Installation av larmsystem från Verisure.

2020 - Renovering av betonggolvet i garaget (PH Byggservice AB).

2019 - Renovering av köket i samband med installation av nya vitvaror (PH Byggservice AB). Tapetsering av köket i samband med renoveringen (eget arbete). Inköp av spisfläkt från Franke. Inköp av kylskåp och frysskåp från Electrolux. Montering av en vägg med dörr på entréplanet mellan hallen och TV-rum/allrum (PH Byggservice AB).

2017 - Renovering av bastugolvet och kakling av duschrummet i källaren (PH Byggservice AB). Omläggning av trappan vid garaget samt montering av träräcke (Markanläggningar).

2016 - Utbyggnad och inglasning av balkongen enligt arkitektritning från Atrio (Borrman Bygg och Plattsättning AB). Installation av strålkastare med rörelsevakt vid två altandörrar (Bymarkens El AB). Installation av bredband via Jönköping Energi.

2015 - Installation av ny WC-stol på övre planet (Badhuset AB).

2013 - Inköp av frysbox som står i sutterängkällaren.

2009 - Installation av eldriven garageport med fjärrkontroll (Garageportexperten AB). Komplettering med treglasfönster på undervåningen mot Hallmansvägen (Mockfjärds Fönster AB). Installation av en Keddy 510P-insats i den öppna spisen i gillestugan (Eldstaden AB).

2008 - Installation av luft/vattenvärmepump från CTC, sammankopplad med den befintliga bergvärmepumpen IVT Greenline (Ronnys VVS AB).

2006 - Sanering och demontering av oljecistern samt borttagning av oljebrännaren.

2005 - Installation av treglasfönster på husets övre plan, med U-värde under 1,2 (Mockfjärds Fönster AB). Montering av utvändiga persienner (Persienn-Pågarna AB och Moogio AB).

2003 - Läggning av klinker på yttertrappan och under balkongen (Lofthammars Bygg AB).

2002 - Omfattande badrumsrenovering med ny badrumsinredning, badkar, WC-stol och tvättställ (Öret AB). Nytt klinkergolv med golvvärme i badrummet (Miljöhallen Golv AB). Installation av duschvägg i badrummet (Alséns Glasmästeri AB).

2001 - Omläggning av värmerör i golvet på källarplanet efter ett rörläckage (Perssons Rör och Värme) AB. Nytt klinkergolv i korridoren och gillestugan på källarplanet (Miljöhallen Golv AB).

2000 - Installation av badrumsfläktar (PEAB AB).

1999 - Dränering av husets uppsida och norrsida samt tilläggsisolering med Pordrän (Transab AB). Renovering av takfoten (PEAB AB). Köksrenovering med nya köksskåp och köksluckor (Interhem AB, Habo). Nytt golv i köket (Miljöhallen Golv AB).

1998 - Renovering av garagegolvet (NS Golv AB). Omläggning av papptak på huset och garaget (A-Tak).

1997 - Flaggstång uppförd på tomten.

1996 - Borrning för bergvärme samt installation av bergvärmepump, IVT Greenline. Bergvärmen installerades ursprungligen som komplement till husets oljeeldning.

1995 - Nya golv i korridoren på övre planet och i två sovrum på souterrängplanet (Miljöhallen AB).

Huset är anslutet till öppen fiber via Jönköping Energi, så kallat Wetternet. Den fasta månadskostnaden för denna anslutning är för närvarande 70 kr/månad. För mer information om olika bredbandslösningar och TV-paket som kan beställas via denna tjänst, besök gärna wetternet.se/anslut

Bilder

Planritning

Bymarken

Att bo på Bymarken har sina fördelar. Framförallt den fantastiska utsikten! Men det är också barnfamiljernas mecka på flera sätt. Skolan och förskola ligger på gångavstånd, Hallbys fotbollsplaner likaså. Du har även några få minuter till bussen om du inte vill ta promenaden till stan.

Vill du bevaka fler bostäder som denna?