Logotyp

Tenhult

Egnahemsvägen 5

Alla bilder
Hemma

Vägen hem börjar här

Det här är ett hus som inte gör så mycket väsen av sig. Det bara funkar. För morgnar med kaffe i handen och ytterkläder som snabbt åker på. För middagar som blir sena och gäster som stannar längre än planerat. Planlösningen är lätt att förstå och ännu lättare att leva i, med rum som hänger ihop på ett sätt som känns självklart. Här finns plats för både vardagsstök och lugna stunder, för familjeliv, jobb hemma och livet som pågår lite parallellt. Ett hus som anpassar sig efter dem som bor här, inte tvärtom.
Med åren har huset byggts om och tagits omhand, steg för steg, i takt med behoven. Inget hafsigt, inget överdrivet. Bara genomtänkta förbättringar som gjort vardagen smidigare och ytorna mer användbara. Källaren, trädgården, garaget. Allt har fått spela sin roll. Det märks att det här är ett hem där man bott länge, trivts och sett till att saker fungerar. Resultatet är ett hus med trygg känsla, bra flöde och gott om möjligheter. Ett hem att flytta rakt in i och långsamt göra till ditt.

Snabbfakta 2-18 Snabbfakta 1-64

Mycket hus på rätt sätt. Praktiskt, rymligt och lätt att leva i. Ett välskött hem där nästa ägare kan flytta rakt in.

Adress Egnahemsvägen 5
Område Tenhult
Fast.beteckning Tenhult 3:2
Bostadstyp Friliggande villa
Upplåtelseform Friköpt
Antal rum 7 rum och kök
Bo & biarea 172 + 75 kvm
Tomtarea 1 760 kvm
Byggår 1949
Pris 4 800 000 kr / bud

Vill du veta mer?

Vill du veta mer?

Kim Eriksson Ansvarig mäklare 073-260 00 20 kim@vastanhem.se Mer om Kim

Det är 12 dagar kvar till visning.

Söndag 14 Juni med start kl 15:00
Varmt välkommen att boka in er på visning genom bokningsformuläret eller genom kontakt med ansvarig mäklare.
Måndag 15 Juni med start kl 17:00
Varmt välkommen att boka in er på visning genom bokningsformuläret eller genom kontakt med ansvarig mäklare.

Boka visning

Här kan du anmäla dig till visning för Egnahemsvägen 5, Tenhult.
* obligatorisk uppgift

Bostadsbeskrivning

Kök & allrum

Här ligger vardagen nära till hands. Ett arbetsvänligt kök med bra bänkyta, gott om skåp och en rejäl köksö som snabbt blir din naturliga plats för frukost, jobb med laptoppen och småprat medan maten puttrar. Planlösningen är öppen mot allrummet, så du får både rymd och sällskap utan att allt blir en enda stor yta. Och hur mysig är inte tanken på att krypa upp med en bok framför brasan när mörkret sänker sig utanför?

Vardagsrum

Här tar rymden plats, utan att kännas sval. Takhöjden och de stora glaspartierna mot altanen släpper in ljuset och gör rummet generöst. Här kan du skapa tydliga zoner för både samtal och vila genom hur du placerar möblerna. Matplatsen ryms utan att ta över och soffgruppen blir en naturlig efter middagen-plats för sköna långa snack. Det här är verkligen ett vardagsrum som funkar lika bra för lugna kvällar som för stora middagar med många runt bordet.

Citat 1

Takhöjden och de stora glaspartierna mot altanen gör att det känns lugnt och luftigt.

Takhöjden och de stora glaspartierna mot altanen gör att det känns lugnt och luftigt.

Citat 1

Uteplats i söder

Här suddas gränsen mellan inne och ute ut. De stora glaspartierna gör altanen till en förlängning av vardagsrummet som bjuder dig solen från tidig vår till sena sommarkvällar. Söderläge de lux. Här ryms både matgrupp, grill och solstolar. Ändå finns gott om plats för en dans eller två. Pergolan en trappa ner skapar struktur och bjuder in till kvällsmys. Grönskan runtom ger en skyddad, privat känsla när säsongen är i gång.

Sovrum entréplan

På entréplanet finns två sovrum som gör huset extra flexibelt. Det ena är lite större, perfekt som huvudsovrum eller ett lugnt gästrum. Här finns gott om plats för dubbelsäng, förvaring och en stillsam kvällsrutin. Det andra är lite mindre men lika användbart. Barnrum, arbetsrum, tv-rum eller gästrum. Det bestämmer du. Gemensamt för båda är den lugna känslan och närheten till entréplanets badrum.

Citat 2

Vi använder uteplatsen väldigt mycket. Så fort vårsolen kommer flyttar vi ut.

Vi använder uteplatsen väldigt mycket. Så fort vårsolen kommer flyttar vi ut.

Citat 2

Badrum & wc entré

På entréplan finns både ett fullt utrustat badrum och en separat gästtoalett. En lösning som gör vardagen smidig, särskilt när familjen är hemma samtidigt eller när vännerna är på besök. Badrummet är rymligt med dusch, bra förvaring och dubbla handfat som ger plats för fler än en i morgonrusningen. Gästtoaletten ligger lättillgängligt i anslutning till hallen. Funktionellt, rakt på sak och enkelt att uppdatera för den som vill sätta sin egen prägel.

Sovrummen uppe

Uppe på övre plan ligger tre sovrum som man gärna smyger upp till. Lite tystare, lite mer eget. Snedtaket ger rummen personlighet och gör att de känns ombonade snarare än strama. Ett av rummen är större och funkar fint som sovrum, medan de andra två lätt blir barnrum, hemmakontor, tonårsrum eller gästrum. Här finns inga givna svar. Bara möjligheter som kan ändras i takt med livet, vardagen och humöret.

Citat 3

Rummen har fått byta skepnad flera gånger. Och det har funkat varje gång.

Rummen har fått byta skepnad flera gånger. Och det har funkat varje gång.

Citat 3

Badrum uppe

Här uppe finns ett badrum som funkar precis som man vill att ett extrabadrum ska göra. Ljust, enkelt och lätt att dela. Dusch i badkar för snabba morgnar eller långsamma kvällar. Takfönster som släpper in dagsljuset och gör rummet piggt även grå dagar. Perfekt för barn, gäster eller tonåringar som vill stänga dörren och ta sin tid. Inget krångel. Bara ett badrum som gör sitt jobb och gör det bra.

Källare med tvättstuga

Källaren är en sån där plats som bara funkar. Här finns tvättstugan med gott om utrymme att hänga, vika och stöka undan utan att behöva tänka på hur det ser ut. Tvätten kan ta sin tid här nere. Det gör inget. Groventrén är perfekt för leriga skor, blöta ytterkläder, hjälmar, ryggsäckar och allt det där som inte riktigt vill in i huset. Det är lätt att komma in, lätt att ställa ifrån sig och lätt att hålla ordning. Dessutom finns extra ytor som förråd, hobbyhörna och bara plats för sådant man vill ha nära men inte i vägen. En praktisk vardagsräddare, helt enkelt.

Citat 4

Vi har verkligen använt trädgården. Till vardags och kalas, lugna kvällar och lek. Det finns plats för allt.

Vi har verkligen använt trädgården. Till vardags och kalas, lugna kvällar och lek. Det finns plats för allt.

Citat 4

Garage

Garaget är rejält. På riktigt. Här ryms två bilar utan att det känns trångt och det finns gott om plats kvar för allt som hör livet till. Skidor, motorcykel, verktyg, träningsgrejer, däck, kartonger som ska sparas ”lite till”. Allt får plats utan att behöva pusslas varje gång.?Det här är ett garage som används. Som tål vardag, projekt och lite stök. Med bra arbetsytor, förvaring längs väggarna och smidigt nära groventrén blir det enkelt att lasta av, fixa, meka eller bara parkera och gå rakt in. Praktiskt, rymligt och väldigt skönt att ha. Behöver du plats för ännu mer förvaring? Kika i källaren under husets utbyggnad. Ingång från trädgården, med förvaringsplats många bara drömmer om.

Trädgården

Det här är en trädgård som inte kräver uppvisning. Den bjuder in. En plats där barn springer barfota, där någon hoppar i poolen fast det egentligen är “lite för kallt”, och där middagar gärna drar ut på tiden. Här finns flera naturliga zoner. Altanen för det snabba kaffet. Pergolan när skugga lockar. Gräsmattan som tål både lek och lata dagar.
Tomten är generös och lätt att använda. Platt, öppen och samtidigt inramad så att det känns privat. Här ryms både studsmatta, odlingsdrömmar och framtidsidéer. Kanske växthus. Kanske långbord och ljusslingor. Det här är en trädgård som växer med livet, inte tvärtom.

Planritning

Mäklaren informerar

Nuvarande ägare har bott i huset sedan 2005. Nedan följer information om förbättringar och renoveringar som utförts under denna tid.

Senast utförda underhållsåtgärder har varit ommålning av träfasad vid entrén och balkongräcke under 2025.

2024 byttes avloppsstammen i källaren. Under 2023 installerades en solcellsanläggning. 2022 installerades elbilsladdare, braskaminsinsats samt ventilation i sovrum på nedre plan. Samma år utfördes även arbeten med räcke till övre altanen och renovering av takutsprång.

2021 byggdes pergola/uterum om med kompletta väggar och tak. Fastigheten hade dessförinnan målats om utvändigt år 2018. Under 2017 uppfördes pergola/uterum, golv och väggar i tvättstuga och källarutrymmen renoverades samt trappa vid gatan gjöts.

2015 utfördes dränering av fastigheten. Samma år renoverades och fräschades källaren upp. Pelletsbrännaren byttes, asfaltering utfördes och fläkt installerades i badrum på nedre plan.

Under 2014 renoverades köket med nya luckor och skåp. Ny mur uppfördes vid källartrappan och källardörren byttes. Året innan, 2013, färdigställdes den omfattande tillbyggnaden av bostadshuset samt garage. Samtidigt ändrades planlösningen på nedervåningen, köksö installerades och den nya tomtdelen färdigställdes.

Under åren 2012–2013 genomfördes projektering, bygglovsprocess och därefter den större tillbyggnaden av bostadshuset samt uppförandet av garage. Arbetet genomfördes då utav Barnarps Bygg.

2011 byttes vatten- och avloppsledningar till huset och ventiler monterades i vindsgavlarna. 2010 lades nytt golv i hallen på entréplanet och förråd på övervåningen isolerades.

2009 byggdes övervåningen om till tre sovrum. 2008 uppfördes en ytterhall med golvvärme och nya fönster. 2007 byttes fönster samt altan- och balkongdörrar (ej källare).

2006 fylldes tomten ut och ny gräsmatta anlades. 2005 genomfördes köksrenovering med bland annat nytt golv, tak och inredning. Samma år installerades nytt värmesystem med panna, pelletsbrännare och bulkförråd, insatsrör monterades i skorstenen och elkablar samt uttag byttes.

Automovern lämnas kvar till nästa ägare. Lite vardagslyx som fortsätter hålla gräsmattan välskött medan du ägnar tiden åt betydligt roligare saker.

Bilder

Planritning

Tenhult

Vill du bevaka fler bostäder som denna?